Uwalnianie kreatywności – sprzymierzeniec w ujarzmianiu stresu

W codziennym życiu cały czas atakują nas różnorakie bodźce – zarówno wewnętrzne, wynikające np. z lęków, jak i pochodzące ze środowiska, np. hałas czy nadmiar informacji. Stres potęguje frustrację i wszelkiego rodzaju zastoje, m.in. wątroby a w okresie wiosny mamy czas jej najwyższej aktywności. Osoby z nazbyt aktywną wątrobą mogą potrzebować więcej wyciszenia i uwolnienia nadmiaru energii, a w tym może pomóc np. kolorowanie.

Uwalnianie kreatywności jest terapią

Kolorowanki na ogół kojarzą nam się z okresem dzieciństwa, beztroską i czasem spędzonym na zabawie.

Swobodny dobór kolorów, którego nie krępuje konieczność podążania utartymi schematami, uwalnia kreatywność, pokazuje nasze świadome i podświadome preferencje. Terapeucie analiza kolorów charakteryzujących pacjenta może pomóc w diagnozie oraz w podniesieniu skuteczności terapii.

Projektowanie często wymaga materiałów, które nie są dostępne na wyciągnięcie ręki lub znajomości specjalistycznego oprogramowania, które, chociaż jest darmowe, to czasami przeraża początkujących mnogością funkcji, które wydają się nie do ogarnięcia. Dzisiejszy internet, na szczęście ma na to lekarstwo i znajdziemy w nim różne strony, na których można zaprojektować w prosty sposób, bardzo fajne grafiki, jak np. często spotykane np. na Facebooku czy w innych Social Media obrazki z sentencjami, loga, znaki graficzne, kartki świąteczne, ulotki, papier firmowy i inne.

Skupienie się na kolorowaniu lub projektowaniu wspomaga koncentrację i niczym medytacja odcina świadome myśli, znika napięcie mięśniowe, ustępują bóle głowy oraz lęki. Ciało przechodzi w stan relaksu, choć na chwile uwalniamy się od codziennych zmartwień, negatywne emocje wyciszają się, natrętne myśli zanikają. Zaczynamy być tu i teraz.

Kolory jako wsparcie w diagnozie i terapii

Kolory i projektowanie możemy odnaleźć w arteterapii, jest to forma rehabilitacji poprzez terapię zajęciem.

W tym przypadku są to różne formy obcowania ze sztuką i muzyką. Podczas zajęć w różny sposób stymuluje się wyobraźnię oraz dobiera takie formy zajęć, aby wspierały powrót do zdrowia lub utrzymywały sprawność możliwie najdłużej. Zajęcia najlepiej jest dobierać indywidualnie, ale rozwijać grupowo, aby połączyć indywidualne potrzeby jednostki a z drugiej strony umacniać umiejętność współpracy z innymi i poczucie tworzenia wspólnoty. W arteterapii wykorzystywane jest również oddziaływanie konkretnych kolorów na organizm pacjenta, i tak odpowiednio dobrane kolory mogą stymulować do konkretnych aktywności, np. wprowadzenia w stan wyciszenia czy też zupełnie odwrotnie w celu pobudzenia do jakiejś aktywności.

W tradycyjnej medycynie chińskiej kolory są istotne diagnostycznie oraz terapeutycznie. Szczególne upodobanie lub antypatia w stosunku do któregoś z kolorów może wskazywać na nierównowagę w jednym z Pięciu Elementów, np. upodobanie do koloru czarnego lub ciemnoniebieskiego może wskazywać na zaburzenia w elemencie wody, czy Nerek i Pęcherza moczowego.

W tradycji buddyjskiej podczas budowy mandali używa się pięciu kolorów (niebieski, zielony, czerwony, biały, żółty) w celu przedstawienia pięciu elementów cyklu stworzenia. Mandala jest dla buddystów czymś więcej niż sztuką, jest ona nauką życia i przedstawieniem wszechświata, wyraża różne aspekty nauk buddyjskich. Mandala jest także używana w różnych współczesnych technikach medytacji.

Rozpocznij przygodę z kolorowaniem lub projektowaniem

Aby rozpocząć przygodę z kolorowaniem potrzebujemy kredki i kolorowankę (do kupienia w kioskach, sklepach z materiałami biurowymi, księgarniach, supermarketach) lub dostęp do drukarki. Wpisując w Google „kolorowanki mandale” i klikając w kartę Grafika otrzymujemy całe morze różnych rysunków do kolorowania w różnorakich formach, np. zwierzątek czy kwiatów 🙂

Poniżej znajdują się linki do stron, na których znajdziecie różne generatory, które mogą przynieść Wam wiele radości z projektowania 🙂

Linki do „generatorów kreatywności” online:

Strony posiadają darmowe wersje kreatorów oraz możliwość przejścia na plan pro:

Canva – daje ogrom możliwości od logotypów po rozbudowane projekty ulotek czy infografiki – https://www.canva.com/create/ – wersji okrojonej darmowej i płatnej

Inne ciekawe narzędzia: