Okadzanie pomieszczeń jako naturalna broń przeciw wirusom

Od najmłodszych lat jestem wielką fanką kadzidełek, kadzideł i okadzania pomieszczeń, przez cały rok, co jakiś czas. Czasami, gdy mam taką potrzebę, to palę kadzidła codziennie. Od kiedy w Europie zaczęło się szaleństwo z wirusem, to wedle zaleceń chińskich w prewencji covid-19, spalam codziennie co najmniej 15 gram moksy [1]. Czasami kadzidła zapalam dla zwykłej przyjemności, a w sezonie grypowym robię to regularnie, aby oczyścić mieszkanie z tego co na sobie przynieśliśmy z zewnątrz. Na ogół w domu palę Palo Santo lub kadzidła do medytacji oraz oczywiście moksę. Jako, że kadzidła są także pasją mojego narzeczonego, to mam ich w domu bardzo wiele, nawet do dziś nie wiedziałam jak wiele 🙂 Jak tak popatrzę, to okazuje się, że Piotr gustuje w żywicach a ja ziołach :-).

Okadzać się można m.in.: suszonymi ziołami i kwiatami – np. moksą oraz ich żywicą, np. mirra, a także drewnem np. Palo Santo czy korą drzewa.

 

Żywica kadzidła

Mirra- kadzidło żywiczne

 

Palo Santo – kadzidło z drewna

 

W 2007 roku indyjscy naukowcy wykazali, że 1-godzinne okadzanie świątyni mieszanką suszonych korzeni ziołowych i liści (Havan Samagri), zredukowało 94% bakterii i patogenów znajdujących się w powietrzu. Wykazano, że stan ten utrzymał się do 24 godzin po okadzaniu. Przedstawiono także pozytywny wpływ okadzania w dłuższej, 30 dniowej perspektywie  [2, 3].

Dzięki okadzaniu domu możemy poprawić  jego energetykę, pozbyć się nieprzychylnych energii a także całkiem przyziemnie po prostu poprawić jakość powietrza.  Kadzidła pomagają w medytacji i w połączeniu się ze sobą samym.

Przykładowo – biała szałwia ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jak i przeciwbakteryjne, które chronią przed wirusami, bakteriami oraz owadami. Ponad to okadzanie białą szałową  może poprawić nastrój, zmniejszyć stres, a także poprawić jakość snu.

Ciewkawym może być patent na ziołowe lecznicze kadzidło z chińskich ziół, jego zadaniem jest także aromatyzowanie i oczyszczanie powietrza, eliminować z powietrza na wirusy, zabijanie komarów i odstraszania owadów [4].

Co nadaje się do okadzania przeciw wirusom?

Chińczycy w swej tradycji mają moksę, która składa się głównie bylicy pospolitej. Do okadzania przeciw wirusom i innym drobnoustrojom świetnie nada się biała szałwia, Palo Santo, kadzidło, cedr czerwony, ale także wszystkie inne rośliny, które mają działanie wirusobójcze i dadzą się bezpiecznie spalić*. Jestem zwolennikiem spalenia każdej rośliny, jeśli tylko jest to możliwe, dlatego oczywiście próbowałam okadzać także np. liśćmi laurowymi i goździkami. Różnie to bywało 😀

Moksa sypana

Moksa sypana – bylica pospolita

 

Jakie rośliny są przeznaczone do okadzania?

 • biała szałwia,
 • bursztyn,
 • bylica piołun,
 • bylica pospolita,
 • cedr,
 • drzewo sandałowe,
 • kopal,
 • korzeń niedźwiedzi,
 • lawenda,
 • mirra (żywica),
 • olibanum (żywica),
 • rozmaryn,
 • werbena,
 • wrzos,
 • żubrówka,
 • chociaż patrząc na skład indyjskich czy arabskich mieszanek, które mam w domu, to da się spalić chyba każdą roślinę ;).

Okadza się rytualnie podczas modlitw czy celem przepędzenia złej energii, a także zwyczajnie pali się zioła, aby oczyścić lub aromatyzować powietrze. Dla mnie każdy z tych sposobów naturalnie wiąże się z czymś głębszym, z zawierzeniem się roślinom.

* Należy uważać i nie eksperymentować bez wiedzy na temat właściwosci roślin. Wśród roślin którymi się okadza są takze rośliny trujące, jak np. ruta. Przeciwskazania są takze w paleniu tak popularnych jak biała szaławia i takimi przeciwsazaniami jest m.in ciąża. Okadzanie musi być prowadzone z umiarem i we właściwy sposób, bowiem może być niebezpieczne dla płuc oraz może powodować alergię. Okadzanie należy przeprowadzać w bezpieczny sposób, tj. uzywać kadzielnic i dbać o bezpieczeństwo niezapruszenia ognia. Najlepiej poruszać sie w obrębie przetestowanych i bezpiecznych roślin i receptur 🙂

Linki

[1] Leczenie-COVID-19 wg TCM, str 10

[2] Link do streszczenia oraz [3] źródła badania

[4] Patent na kadzidło ziołowe